Tapeta dziecięca – jaką wybrać?

 

Tapety do pokoju dzieci odznaczają się przede wszystkim wyjątkowymi wzorami i wesołą kolorystyką. Łączą motywy uwielbiane przez najmłodszych z wysoką jakością wykonania i materiałów. Podjęcie decyzji, która tapeta najlepiej sprawdzi się w dziecięcej sypialni nie jest jednak łatwy – wielość wzorów, kolorów i stylów imponuje, a czasem nawet oszałamia. Spośród jakich tapet dziecięcych warto wybierać?

 

Tapeta do pokoju niemowlaka

Pokoje dla niemowląt najczęściej charakteryzują się pastelowymi odcieniami i delikatnymi motywami. Łagodność panująca w takim wnętrzu podkreśla niewinność i niesamodzielność małego człowieka. Jasne tapety stworzą w pokoju niemowlaka przejrzystość i przytulność. Ponadczasowym wzorem są pasy na tapecie – te w ciepłych kolorach idealnie sprawdzą się dziecięcym wnętrzu.

Jeśli zależy nam, by tapeta nie była tylko na krótki czas życia dziecka, warto poszukać motywu, który świetnie pasuje do pokoju niemowlaka, a może także zdobić pokój starszych dzieci. Takie właściwości mają modne dziecięce tapety z wzorem lasu i mieszkających tam zwierząt. Pnie drzew, gałązki i wesołe króliki czy ptaszki zbudują lekki nastrój. Podobnie jest z deseniami inspirowanymi stylem minimalistycznym. Tapety dziecięce w dwóch kolorach – najlepiej neutralnych – będą ozdobą uniwersalną i długo posłużą za dekorację pokoju dziecka. Zabawny wzór indiańskich tipi pokochają i najmłodsi, i nieco starsi.

Pokoje niemowlęce powinny być wypełnione bodźcami, które będą stymulować rozwój dziecka. Najprostszym takim zabiegiem jest wypełnienie otoczenia małych dzieci kontrastowymi kolorami. Tę funkcję spełni rewelacyjnie tapeta ścienna! Pocieszny wzór pand to przede wszystkim piękna ozdoba pokoju niemowlaka, ale także motyw rozwijający wyobraźnię.

Tapeta dla dziecka przedszkolnego

Wiek przedszkolny to czas, gdy dzieci zaczynają chcieć podejmować decyzję. Chcą mieć wpływ na to, jak będzie wyglądał ich pokój. Warto pozwolić im na tę decyzję – poczują odpowiedzialność, a może przy okazji stworzą coś niezwykłego.

Dobrze jest jednak nakierować dziecko na to, jak tapeta sprawdzi się w jego pokoju. O to, że będzie wesoła i kolorowa, nie musimy się martwić. Tapety dla dzieci mogą mieć jednak także inne walory. Wiele z nich ma wartości edukacyjne – przedstawia litery, a nawet całe słowa. Dekoracją rewelacyjnie pasującą do pokoju przedszkolaka jest tapeta w zwierzęta. Przedstawione w stylistyce dziecięcej na pewno skradną serce niejednego malucha!

Tapety dla starszych dzieci

Dzieci rosną, a wraz z nimi ich upodobania. Coraz bardziej się krystalizują. Starsze dzieci chętnie podkreślają swoją indywidualność w swoich czterech ścianach. Tapety dla dzieci w wieku szkolnym wykorzystują motywy bajek, filmów, ale także najpopularniejszych zainteresowań i trendów. Niejedna dziewczynka z pewnością zachwyciłaby się tapetą, która wygląda jak ogromna galeria ścienna. Chłopcy z kolei zwariują na punkcie tapety, która na ich ścianach stworzy kosmos. Tapeta do pokoju dziecka to dobry pomysł na dekorację wszystkich ścian.

Dziecięca tapeta idealna do zabawy

Niezależnie od wieku każde dziecko uwielbia to samo – zabawę. Nastrój rewelacyjnie jej sprzyjający stworzymy w pokoju dziecięcym tapetą! Te najbardziej bogate we wzory są wielokolorowe i mogą odgrywać rolę alternatywnego placu zabaw. Stworzą pokój wesoły, radosny i rozbrzmiewający śmiechem.

Gdy na tapecie dziecięcej pojawiają się balony i samoloty, możesz być pewien, że twoja pociecha wkrótce rozpocznie podniebne podboje, bujanie w obłokach lub loty szybowcem. Jeżeli przy tym nie opuści swojej sypialni – wszystko jest pod kontrolą!

Tapeta do pokoju dziecka przedstawiająca plac budowy będzie natomiast spełnieniem marzeń małego operatora koparki lub kierowcy dźwigu. Dziecięce pragnienia o budowaniu wieżowców lub architektonicznych cudów mogą zakiełkować właśnie dzięki takim wesołym wzorom.

Nieco bardziej beztroską i z całą pewnością słodszą będzie tapeta dla dziecka we wzór… lodów! Stworzy kącik doskonale nadający się do zabawy i puszczania wodzy wyobraźni.

O czym warto pamiętać?

Tapety dziecięce to nie tylko szaleństwo wzorów i bogate kolory. Warto przy ich wyborze wziąć pod uwagę kilka czynników, dzięki którym tapeta będzie zdobić pokój dziecka przez lata.

Elastyczność i wytrzymałość nadaje tapecie podkład flizelinowy. Dzięki niemu tapetowanie jest dużo sprawniejsze – klejem wystarczy posmarować ścianę. Odporność na czynniki zewnętrze gwarantuje natomiast powłoka winylowa. Jest trwalsza od papierowej, więc nie szkodzą jej nawet zadrapania. Jest zmywalna, co oznacza, że jeśli dziecko ubrudzi ścianę, poplami lub coś rozleje (a któraś z tych rzeczy prawie na pewno się zdarzy), nic nie stoi na przeszkodzie, żeby wyczyścić ją mokrą szmatką. Kolory na obecnie produkowanych tapetach również odznaczają się wysoką jakością. Są światłoodporne, więc nawet narażone na światło słoneczne nie blakną ani się nie odbarwiają.

Taki zestaw właściwości sprawia, że tapety można by nazwać… odpornymi na dzieci.